Metoda Wima Hofa

Metoda Wima Hofa (anglicky Wim Hof Method) je cesta, jak v sobě probudit spící sílu, jak dosáhnout vyšší energie a vitality a jak si zlepšit fyzickou i psychickou kondici.

Metoda je založena na třech pilířích:

  1. dýchací cvičení
  2. otužování se chladnou až ledocou vodou
  3. mind set

Prvním pilířem WHM je dýchání. Stále dýcháme, přesto si většinou neuvědomujeme jeho obrovský potenciál. Dýchycí cvičení WHM přináší řadu výhod pro tělo i mysl: více energie, snížené úrovně stresu a zesílená imunitní reakce, která rychle reaguje na patogeny.

Chlad je váš vřelý přítel a druhým ze tří pilířů WHM. Správné vystavení chladu spustí kaskádu zdravotních výhod, včetně nahromadění hnědé tukové tkáně a následného úbytku tkáně bílého tuku, snížení zánětu, který podporuje posílení imunitního systému, vyvážené hladiny hormonů, zlepšení kvality spánku a produkce endorfinů – hormunu, který přirozeně zvyšuje naši dobrou náladu.

Třetí pilíř WHM, mind set, je základem dalších dvou: vystavení chladu a vědomé dýchání vyžadují trpělivost a odhodlání, aby byly plně zvládnuty. Vyzbrojeni soustředěním a odhodláním jste připraveni prozkoumat a nakonec ovládnout své vlastní tělo a mysl.

Metodu rozvinul na základě své praxe holaďan Wim Hof (*1959). Hof vytvořil několik Guinessových světový rekordu, které se týkaly většinou pobytu v ledu, nebo zvládnutí extreémních podmínek. V přímém kontaktu celého těla s ledem bylo těchto rekordů celkem 16.

V lednu 2009 pobyl zasypán v ledu 1 hodinu, 42 minuty a 22 sekund, v lednu 2010 1 hodinu 44 minut, a v roce 2013 1 hodinu 53 minut a 2 sekundy . V březnu 2000 ustanovil rekord nejdelší vzdálenosti podplavané pod ledem 57.5 metrů ve Finsku na jezeře blízko Pello. V lednu 2007 ustanovil rekord nejrychleji uběhnutého půl maratonu uběhnutého naboso v terénu pokrytém ledem a sněhem. Jeho čas byl 2 hodiny, 16 minut a 34 sekund.

Úspěchy Wima Hofa přilákaly i zájem vědců, kteří se zajímali o to, jak je Wim schopne dosáhnout těchto neskutečných výkonů. Wim se tak účastnil řady studií. Po celou dobu byl toho názoru, že o sám není jedinečný a že podobných výkonů jsou shopni dosáhnout i další lidé po určité době tréninku jeho metod. Všechny publikované studie jsou k dispozici v sekci o vědě na webu Wima Hofa.

1 názor na “Metoda Wima Hofa”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *