Otužovat se jedině pozvolně

Otužování má řadu výhod. Podporuje kardiovaskulární systém, zmírňuje bolest, podporuje imunitu a soustředění, snižuje alergie atd. Jak moc se ale má člověk otužovat? A je otužován pro všechny? A mám se ze mě stát Iceman jako Wim Hof, abych získal všechny výhody?

Sten Ekberg, chiropraktik a holistický doktor , to vidí tak, že pokud Vás to přitahuje a pokud má potěšení ze sezení ve studené vodě a máte pozitivní vztah k dalším extrémním sportům jako výstup na horu v zimě jen v šortkách nebo chození po žhavém uhlí a jestli máte z takových zážitků pozitivní pocit, tak je podobné silné otužování něco pro vás. Pokud je to součástí vaší osobnosti, tak do toho jděte. Je ale třeba dát pozor na Vaši zdravotní situaci a délku takové zátěže. WHM mluví o tom, že je vhodné začínat s ledovou koupelí v délce 30 – 60 vteřin a pak se dopracovat k času třeba o délce 15 minut. Lidé obecně věří, že pokud něčeho málo je trochu dobré, tak víc toho samého musí být ještě lepší. To ale pro otužování a stresové situace neplatí. Naše tělo je stavěné na krátkodobý stres a nárazová dávka velké zátěže může vézt k poškození. Pokud máte slabé srdce, můžete vyvolat infarkt srdce, když skočíte do ledové vody. V ledové vodě se uzavře hodně cév a srdce se pak snaží pumpovat proti většímu odporu cévního systému. Většina zdravých lidí toto dokáže zvládnout, ale člověk se slabým srdcem se může dostat do závažných problémů.

Proto například Vladimír Komárek z klubu České otužilecké uni po každém členu svého klubu, který soutěží v plavání v přírodních vodách během zimy, požaduje pravidelné jednoroční prohlídky u sportovního lékaře. Během tohoto vyšetření lékař sleduje právě práci srdce během zátěže. Opatrnost během plavání v zimní vodě je na místě, protože historicky již došlo k závažným incidentům.

Sám Wim Hof v rámci svého základního kurzu doporučuje trénovat postupně. Nejdřív začít se s tou nejstudenější studenou sprchou, která vám doma teče. Začněte první týden s 30 vteřinami studené sprchy na konci vaší běžné sprchy. Druhý týden zkuste již 60 vteřin po Vaší běžné sprše. Třetí týden 1 a půl minuty, čtvrtý týden 30 vteřin na začátku a dvě minuty na závěr Vaší sprchy atd. V dalších týdnech s postupným prodlužováním sprch. Poslední desátý týden je v plánu koupel v ledové vodě, která nemá trvat déle jak 2 minuty.

Na místě je tedy pozvolnost a opatrnost. Je přitom důležité naučit se v chladu uvolnit se. Jednak nám to pomáhá vydržet ve vodě déle, ale také bez uvolnění se výhody z otužování nemusí projevit vůbec. K tomu, aby se člověk ve vodě mohl uvolnit, pak slouží dechová cvičení podle WHM.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *