Wim Hofa Metoda


Otužování je dávný způsob, jak lídé podporovali vitalitu, životní energii a duševní pohodu. Tato praxe sahá do nepaměti. V současné době je Metoda Wima Hofa nejpopulárnější metoda, jak zakomponovat otužování do běžné denní rutiny.

Wim Hof je Holaďan narozený v roce 1959, který stanovil 26 Guinnessových rekordů, týkajících se většinou dlouhému pobytu v ledu. Wim Hof ve své době držel rekordy v maximální délce podplavání pod ledem mezi dvěma otvory v ledu, nejdelší dobou při zasypání ledem až po krk o délce 113 minut, nejrychlejším časem půl maratonu v terénu pokrytém ledem a sněhem uběhlém naboso a jen v šortkách, či uběhl maraton v poušti Namib bez toho, že by v průběhu závodu pil vodu. Metoda Wima Hofa (v originále Wim Hof Method – WHM).

Aspekty metody Wima Hofa

Wim Hof dosáhl těchto neuvěřžitelných výsledků díky své metodě. Ta je založena na kombinaci dáchacích cvičení, yogy, silného pravidelného otužování, mindful meditace a silnou prací s vůlí. Wim Hof a dle jeho metody školení následovníci spolupracují pravidelně s vědeckými tými, aby mohli zjistit, jak metoda Wima Hofa působí na tělo. Byla tak publikována řada studií, kde bylo možné sledovat blahodárný dopad metody na zlepšení imunitního systému, snížení zanětlivých procesů, pozitivní vliv na různé tkáně lidského těla atd.

Pokud se chcete seznámit s původními infromacemi o metodě, tak Vám doporučujeme oficiální web WimHofMethod.com .

Výhody metody

Dle zkušenosti široké komunity účastníků kurzů Wima Hofa a i dle některých vědeckých studií má metoda řada pozitivních účinků. Mezi ně patří:

  • více energie (zvýšená výkonnost napříč dnem)
  • blahodárný vliv na psychiku (více klidu, soustředění, zvýšení pocit štěstí a harmonie, snížení depresivních a úzkostných stavů)
  • zlepšení zdraví (méně částá nemocnost, rychlejší doba uzdravení při sezónních onemocněnních a úrazech, zlepšení stavu některých nemocí – např. alergie, bolesti zad, nespavost, atd. )
  • zvýšená tolerance nekomfortních podmínek (stres, chladu)

Vhodnost metody a bezpečnostní pokyny

Oficiální bezpečnsotní pokyny WHM.

Dýchání WHM může ovlivnit motorické ovládání a ve vzácných případech vést ke ztrátě vědomí. Před cvičením technik si vždy si sedněte nebo lehněte. Nikdy necvičte při řízení vozidla nebo v blízkosti vodních ploch, nebo přímo ve vodě.

WHM je o učení uvolňovat se v nepohodlí. Nejde zde o vytváření rekordů nebo snažení se přebojovat svou bolest. Naslouchejte vždy svému tělu, ne svému egu.

Tuto metodu neprovádějte, pokud jste těhotná nebo jste epileptik. Pokud máte kardiovaskulární nebo jiné závažné zdravotní problémy, poraďte se před zahájením metody Wima Hofa s lékařem.

Metodu Wim Hof může cvičit každý zdravý jedinec. Pokud máte co do činění s vážným zdravotním stavem, doporučujeme před pokusem o některou z technik WHM poradit se s lékařem.

Nedoporučujeme praktikovat WHM, pokud máte co do činění s následujícím:

  • Epilepsie
  • Vysoký krevní tlak (v případě léků na předpis)
  • Koronární srdeční choroba (např. Angina pectoris; stabilní angina pectoris)
  • Historie závažných zdravotních problémů, jako je srdeční selhání nebo mrtvice
  • Trpíte -li migrénami, vybízíme vás k opatrnosti při užívání ledové vodě.

Hlavní pilíře metody

Dechové cvičení

Dýchací cvičení podle metody Wima Hofa vyvolá řadu významných změn těle. Díky nim se tělo dostane do pohotového a koncentrovaného stavu, sníží se pocit bolesti, úroveň zánětu v těle. Díky tomuto stavu je pak tělo schopné dosáhnout lepších mentálních i fyzických výkonů. Dech má tak význmanou sílu přinést řadu výhod: zvýší se nám energie, sníží se nám zátěž stresem, zvýší se nám koncentrace.

Otužování

Chladová terapie přináši řadu skvělých výhod a je druhým hlavním pilířem metody Wima Hofa. Správné a postupné vystavení se chladu začíná kaskádou zdravotních výhod, včetně nahromadění hnědé tukové tkáně a následného úbytku tuků, snížení zánětu, který usnadňuje posílení imunitního systému, vyvážené hladiny hormonů, zlepšení kvality spánku a produkce endorfinů – pocitu dobré nálady v mozku, který trvá i den po koupeli v chladné vodě.

Mindset

Třetí pilíř metody Wima Hofa je mindset. Otužování i dýchací cvičení vyžadují odhodlání a dlouhodobý závazek, aby sprácně fungovaly. Zároveň výsledků metody praktikant dosáhne nejlépe tak, že se dokáže v postupně gradujících náročných situacích uvolňovat, jak při pobytu v chladu, tak i při cvičení jógy, která také patří k metodě. Metody zároveň cvičí i koncentraci, která je zkoušena při józe i při pobytu v chladu. Metoda Wima Hofa tak posiluje „mentální sval“, který je dále utužován při mindful meditacích, které metodu doprovází. Metoda je tak skvělý komlexní způsob, jak si zlepšit mindset, aby člověk byl spokojenější, odhodlanější a silnější.