Chladová terapie i vědomé dýchací cvičení vyžadují odhodlání, soustředění a klid. Praktikováním WHM (Wim Hof Method) tak trénujeme tyto mentální schopnosti, které nám poslouží k získání vyšší kontroly nad naším tělem i psychikou.
Metoda WHM trénuje soustředění a sílu vůle, čímž nám usnadňuje dosáhnout vyšších výkonů v rámci chladové terapie i v dalších oblastech života. Cvičení, která Wim vybírá, mají dobrý vliv na dovednosti, které podporují sebeovládání.
WHM je o mentální přípravě na náročné situace, hlavně se jedná o přípravu na ponor do ledové vody. V rámci metody se učíme, jak se připravit na nadcházející vypětí a mít pod kontrolou naše emocionální reakce a reakce těl. Jdeme do ledové vody s tím, že tam budeme jen do té doby, dokud to půjde. Laťku si zvyšujeme jen postupně, tím trénujeme také sebedisciplínu, protože se učíme následovat určitý plán. Postupné zvyšování zátěže dává tělu prostor regenerovat se, posílit a připravit se na další zkoušky.
Zvládání náročných situací, především při chaldové terapii ale i zvládání náročnějších jógových pozic nám pomáhá vybudovat si nejen fyzické, ale i „mentální svaly”. Tyto posílené mentální schopnosti nám pak slouží i v dalších životních situacích. Metoda WHM nás tak připravuje, abychom byli schopni podat lepší výkony, byli vynalézavější a uvolněnější ve vypjatých situacích.
Kromě jógy, dýchacích cvičení a chladové terapie využívá WHM mindful meditaci. Při té se praktikanti uvelebí v pohodlné pozici. Zavřou oči a sousředí se na svůj dech. Nechají myšlenky volně plynout a nevstupují do nich. Jde o to jen v tichosti sledovat svůj dech, své tělo a nenechat se vyrušit eventuélním prodem myšlenek. Taková mindful meditace je dalším cvičením, které slouží pro trénink mentální síly.
V rámci WHM se učíme naslouchat svému tělu, abychom věděli, kde ještě můžeme přidat a kdy je opravdu již čas přerušit pobyt ve chladu. Můžeme vždy podat ještě lepší a silnější výkon ve všech oblastech života, ale přílišné vykročení do zóny nepohodlí nebo až do zóny rizika může reálně způsobit fyzickou či psychickou újmu. Proto pracujeme s našimi limity pozvolně a posouváme je dál s opatrností. Jak říká sám Wim Hof : “Nikdy nesázejte jen na hrubou sílu, naslouchejte svému tělu” (v orig. “Listen to your body and never force.”)